Štítky

Štítky

pondělí 19. května 2014

Lichořeřišnice

 
 
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.) je léčivá rostlina z čeledi Lichořeřišnicovité (Tropaeolaceae) - její chybný název je řeřicha. Zařezení: Deficient, rostlinné antibiotikum (bacteriostaticum, virustaticum, antimycoticum)
 
Léčivé účinky
Obsahuje isothyokyanát benzylnatý, silici, draslík, olej a bílkoviny. Droga působí výrazně antibioticky zejména v oblasti močových cest a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest.
Hlavní účinek je v oblasti urogenitální, kde droga působí výrazně antibioticky. Podáváme-li léčivo čerstvé, je osvědčenou dávkou 30 až 40 g šťávy nebo 50 až 60 g salátu. Ve stavu sušeném volíme nálev nebo lihovodný roztok. Antibiotické substance se začnou vylučovat po 2-3 hodinách, vylučování dostoupí maxima za 4-10 hodin. Částečně se také vylučují i plícemi a tím příznivě ovlivňují infekční afekce dýchacích cest.
Podává se buď v čerstvém stavu (30 až 40 g šťávy nebo 50 až 60 g salátu) nebo po usušení ve formě nálevu (3x denně po 350 ml nálevu) či lihovodného roztoku. Účinek přichází asi za 2 hodiny, po 16 hodinách však již odeznívá. Dříve se lichořeřišnice užívala i proti vypadáváni vlasů či proti lupům.
---Máslo s lichořeřišnicí---
Máslo necháme povolit na pokojovou teplotu a přimícháme pár květů lichořeřišnice, mažeme třeba na chléb. Uchováváme v lednici a rychle spotřebujeme.

Výborná je lichořeřišnice také do salátů.

Žádné komentáře:

Okomentovat